תושב חוזר: זכויות

מעבר לזכות לשוב למולדת ולארץ שאנחנו מכירים ואוהבים, למשפחה, לחברים, למקומות המוכרים – הרי שהשיבה לישראל מקנה לתושב חוזר זכויות רבות וייחודיות. אם אתם בדרככם לסיים תקופת רילוקיישן ארוכה, או מסע רב שנים שבו לא הייתם בישראל, יכול להיות שאתם זכאים לממש זכויות.

תושב חוזר הוא אזרח בגיר (מעל גיל 17) שהיה בעבר תושב, ועזב לחו"ל לתקופה של שנתיים ומעלה. כל עוד ביקוריכם לישראל במהלך התקופה הנ"ל היו פחות מארבעה חודשים בשנה זה עדיין נחשב ונספר כתושבות חוזרת. שימו לב שאזרחים ששהו בחו"ל כשליחים של מדינת ישראל, קק"ל, הסוכנות היהודית וכיו"ב אינם זכאים לזכויות של תושב חוזר.

תושב חוזר? זכויות בישראל

לפניכם דוגמא לשתיים מרשימת הזכויות לתושב חוזר. הרשימה המלאה במשרדי העלייה והקליטה, שכן כתושב חוזר הזכויות שלכם דומות משהו לאלו של עולה חדש.

  1. הזכות לפטור ממיסים בייבוא חפציכם האישיים: תמרוקים, טבק, יינות, הלבשה ועוד.
  2. חפצי הבית שלכם – כל עוד בידיכם הוכחה ברורה על מקום מגורים אליו אתם עוברים

זכויות אלו מקנות לתושב החוזר ליהנות מהטבות של אלפי שקלים, וזוהי רק התחלת הרשימה. לתושב חוזר זכויות מיוחדות מול מס הכנסה, וזאת בהתאם לוותק שלכם בחו"ל (כלומר כמה שנים שהיתם מחוץ למדינה לפי התנאים שחלקם מופיעים למעלה).

תושב חוזר זכויות לאחר עשור:

לתושב חוזר זכויות שונות לאחר תקופות שונות, כאשר מעשור ומעלה של שהות מחוץ לישראל ההגדרה שתקבלו היא כתושב חוזר וותיק. כוותיקים תקבלו זכויות נוספות, הקלות מס גדולות יותר, שנת הסתגלות לישראל שלא תחשב לכם כשנה בישראל במידה ותחליטו לעזוב שנית, ועוד.

התושב החוזר הוותיק נהנה מזכויות יתר מול רשות המיסים בצורה של הקלות ופטור כמעט מוחלט על הכנסות מחו"ל, ואף פטור רחב מדיווח על נכסים אלו. יותר מכך, בשנת הסתגלות כמפורט לעיל, הרי שבמידה ויש ברשותכם מניות בחברה ישראלית תקבלו פטור ממס רווחי הון כפי שמקבל תושב חוץ, אפילו שאתם תושב חוזר. זכויות אלו זמינות לכם במילוי הטפסים ומעבר דרך הבירוקרטיה שכדאי להכיר מבעוד מועד.

Tagged